Wael : Vi skal være langt mere aggressive

Ringkøbing IFs fodboldherrer i 2. division er gået på vinterpause på en 6. plads, hvilket betyder at man aktuelt ligger til deltagelse i det oprykningsspil, som er klubbens udtalte ambition. Men dermed stopper det ikke, hvis man spørger klubbens cheftræner, Nicolai Wael.

Overfor Bold.dk udtaler han således, at ønsket om snart at komme op og snuse til 1. division blandt andet kan ses på den økonomi, som klubben har. Den skal bruges til den kommende tid at styrke spillertruppen, som de seneste sæsonopstarter har været hårdt ramt af spilleres skifte til andre klubber. Ligesom Ringkøbing IF også har været sårbare, når det har handlet om spilleres job og uddannelse.

Overfor netmediet slår Nicolai Wael samtidig på, at Ringkøbings helt store stjerne, angriberen Jesper Lange, forventes at komme i langt bedre form i foråret, end hvad tilfældet var i efteråret.