Trods nedrykning: Hovedsponsor forlænger med Ringkøbing Håndbold

Når Ringkøbing Håndbolds spillere møder ind igen efter sommerferien, står menuen ikke længere på den bedste danske kvindehåndboldrække. Årets nedrykning gør nemlig, at Ringkøbing i stedet må tage til takke med at spille i 1. division.

Men på trods af nedrykningen til landets næstbedste kvindelige håndboldrække, har man fra Vestjysk Banks side alligevel valgt at forlænge aftalen om at være klubbens hovedsponsor. Fra klubbens side melder man samtidig, at også et andet pengeinstitut går ind og støtter håndboldkvinderne fra den kommende sæson. Nemlig Sparinvest, der får status af såkaldt Silverpartner.

I en pressemeddelelse fortæller man fra klubbens side, at man anser støtten for at være med til at skabe et sundt økonomisk fundament for den videre drift.